AKTUALNOŚCI:
Konsultacje psychologiczne i terapia ds. uzależnień GRAFIK na październik'24
Zapraszamy na bezpłatne spotkania
z Psychologiem oraz z Terapeutką ds.uzależnień
w Punkcie Pomocy Rodzinie pod adresem GOPS 42-286 Koszęcin, ul. Sobieskiego 11a .
Na spotkanie ze specjalistą można zapisać się telefonicznie pod numerem 34 352 40 83
lub osobiście w sekretariacie Ośrodka Pomocy Społecznej w Koszęcinie.
Poniżej grafik z aktualnie wolnymi terminami.
Zainteresowanych zapraszamy do zapisów.
czytaj dalej na temat: Konsultacje psychologiczne i terapia ds. uzależnień GRAFIK na październik'24
ZAPRASZAMY na Warsztaty
Osoby zakwalifikowane do pobieraniem żywności z
Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 Podprogram 2023
zobowiązane są do uczestniczenia w działaniach towarzyszących,
na które zapraszamy już 11 października o godz. 10:00 w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Koszęcinie.
Czym są DZIAŁANIA TOWARZYSZĄCE FEPŻ ?
Obok pomocy żywnościowej osoby potrzebujące mogą skorzystać z tzw. działań towarzszących, mających walor edukacyjny, integracyjny oraz informacyjny. Działania towarzyszące będą realizowane bezpośrednio przez Banki Żywności we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej i organizacją charytatywną.
Jakie działania towarzyszące planują Banki Żywności?
- warsztaty kulinarne dla różnych grup pokoleniowych z udziałem ekspertów kulinarnych, kuchmistrzów i dietetyków pokazujące różne możliwości przygotowania potraw i wykorzystania artykułów spożywczych,
- warsztaty dietetyczne i zajęcia indywidualnie dotyczące zdrowego żywienia,
- programy edukacyjne mające na celu zapoznanie z zasadami zdrowego odżywiania i przeciwdziałania marnowaniu żywności,
- warsztaty edukacji ekonomicznej (nauka tworzenia i realizacji budżetu domowego, ekonomicznego prowadzenia gospodarstwa domowego),
- inne działania integracyjne o charakterze indywidualnym lub zbiorowym, mające na celu włączenie społeczne osób najbardziej potrzebujących – odpowiadające na ich indywidualne potrzeby.
Przypominamy:
Kolejny termin wydawania żywności
25 października 2024r. od godz 9.30
Koszęcin, ul. Sportowa 1 - teren GOSiR
czytaj dalej na temat: ZAPRASZAMY na Warsztaty
Warsztaty z sędzią Anną Marią Wesołowską
Dnia 19 września 2024 roku w Domu Kultury w Koszęcinie odbyły się wyjątkowe spotkania z sędzią Anną Marią Wesołowską, znaną z działań na rzecz edukacji prawnej dzieci i młodzieży, promowania świadomości na temat prawa i bezpieczeństwa oraz telewizyjnych programów prawniczych, a także zaangażowaną w edukację prawną i przeciwdziałanie patologiom społecznym. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Pełnomocnika Wójta do realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Panią Beatę Bambynek przy współpracy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Koszęcinie oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Warsztaty odbywały się w kilku grupach, dostosowanych do różnych odbiorców: uczniów klas 7-8, kadry pedagogicznej, członków komisji przeciwdziałania alkoholizmowi oraz rodziców.
Wydarzenie rozpoczęło się krótkim wprowadzeniem Pani Kierownik GOPS, która przywitała wszystkich zgromadzonych oraz przedstawiła gościa honorowego. Sędzia Wesołowska podjęła tematykę związaną z odpowiedzialnością prawną nieletnich, konsekwencjami prawnymi podejmowanych decyzji oraz zagrożeniami wynikającymi z zachowań ryzykownych, czy udział w cyberprzemocy.
Warsztaty spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony dzieci i dorosłych. Zarówno uczniowie, jak i rodzice oraz nauczyciele zgodnie podkreślali, jak ważna i pouczająca była ta rozmowa o prawie, odpowiedzialności oraz profilaktyce uzależnień.
Zapraszamy do zapoznania się z krótkimi relacjami z każdego ze spotkań i obejrzenia galerii zdjęć.
czytaj dalej na temat: Warsztaty z sędzią Anną Marią Wesołowską
Informacja nt. Grup Wsparcia
Teleopieka - spotkanie inauguracyjne z Seniorami
W dniu 12 września br. w naszym ośrodku odbyło się spotkanie inauguracyjne dotyczące teleopieki.
Przystąpiliśmy do Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024 – Opaski bezpieczeństwa
Którego celem jest:
Zapewnienie wsparcia na Seniorom w wieku 60 lat i więcej poprzez świadczenie całodobowej opieki na odległość przez centrum monitoringu.
Poprawa poczucia bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych poprzez dostęp do tzw. „opieki na odległość.”
„Opieka na odległość” jest nowoczesną formą wsparcia osób starszych, chorych, po przebytych zabiegach, które czasowo lub na stałe wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. To idealne rozwiązanie szczególnie dla osób samotnych, zarówno tych, które nie korzystają na co dzień z usług opiekuńczych czy specjalistycznych usług opiekuńczych, jak i dla tych objętych wsparciem w postaci takich usług, u których nieprzewidywalność stanu zdrowia uzasadnia stałe monitorowanie w celu jak najszybszej reakcji, powiadomienia właściwych służb i udzielenia możliwie najszybszej pomocy (w tym pomocy medycznej).
Realizacja programu ma na celu: wsparcie w miejscu zamieszkania seniorów w wieku 60 lat i więcej, którzy mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzących samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkających z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającej opieki lub wsparcia.
Opaska bezpieczeństwa jest bardzo prosta w obsłudze. Wyposażona jest w funkcje:
– przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS (wywoływanie alarmu)
– lokalizator GPS
– czujnik zdjęcia opaski
– detektor upadku
– funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami
– funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (pomiar pulsu, saturacji)
Opaska bezpieczeństwa jest połączona z usługą operatora pomocy. W przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia życia Senior poprzez wciśniecie przycisku alarmowego znajdującego się na opasce łączy się ze stale gotową do interwencji centralą (pracownikiem medycznym, opiekunem medycznym, pielęgniarką). Po odebraniu zgłoszenia alarmowego dyspozytor podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy Seniorowi. W zależności od sytuacji może on zapewnić wsparcie emocjonalne przez telefon, poprosić o interwencje kogoś z jego najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów) lub wezwać służby ratunkowe.
Korzyści dla seniora i jego bliskich:
– opieka całodobowa 7 dni w tygodniu, także w dni świąteczne
– natychmiastowa reakcja w przypadku złego samopoczucia bądź w sytuacji zagrożenia życia
– odciążenie opiekunów osób starszych
Podczas spotkania 20 Seniorów i Seniorek z naszej gminy otrzymało opaski, mieli również okazję otrzymać odpowiedzi na nurtujące ich pytania oraz zaznajomić się ze sprzętem.
czytaj dalej na temat: Teleopieka - spotkanie inauguracyjne z SenioramiWydawka żywności w ramach Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus – Podprogram 2023
❗️❗️❗️ Uprzejmie informujemy, że najbliższa wydawka żywności w ramach Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus – Podprogram 2023
będzie miała miejsce w dniu 25 października 2024 r. (piątek) od godziny 9:30
w budynku Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Koszęcinie.
Osoby już zakwalifikowane do Programu proszone są o osobisty odbiór żywności w podanym terminie lub pisemne upoważnienie dowolnej osoby do odbioru artykułów.
Kwalifikacja do programu nadal trwa - osoby zainteresowane zapraszamy do ośrodka po skierowania. W celu uzyskania skierowania kwalifikującego do Programu należy przekazać dokładną informację o dochodzie wszystkich członków rodziny za miesiąc poprzedni.
UWAGA!
W celu odbioru paczki żywnościowej przez inną osobę w imieniu Beneficjenta, na którego wystawione było skierowanie, konieczne jest pełnomocnictwo na druku dostępnym poniżej:
czytaj dalej na temat: Wydawka żywności w ramach Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus – Podprogram 2023