Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dobry Start

Czcionka:

 

Świadczenie na rozpoczęcie roku szkolnego „DORBY START”

W dniu 1 czerwca 2018 r. wszedł w życie rządowy program ustanawiający nowe świadczenie dla dzieci – "Dobry start".

Zgodnie z tym programem rodziny otrzymają raz w roku 300 zł na każde dziecko uczące się w szkole – bez względu na dochody.  

Świadczenie "Dobry Start" będzie przysługiwało raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 20 roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia przez nie 24 roku życia. 

Świadczenie nie będzie przysługiwać na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowania przedszkolne (tzw. zerówki). W związku z czym prosimy o rzetelne wypełnianie wniosków, aby usprawnić realizację świadczenia.

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek.

Wnioski o świadczenie będą przyjmowane i realizowane w naszej gminie przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

Wniosek – podobnie jak wnioski o świadczenie wychowawcze z programu „Rodzina 500+” – będzie można składać już od 1 lipca drogą elektroniczną przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną, a od 1 sierpnia drogą tradycyjną (papierową) w Dziale Świadczeń Rodzinnych.

Wniosek należy złożyć do 30 listopada. Po tym terminie złożone wnioski pozostaną bez rozpatrzenia.

W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, rodziny wyprawkę otrzymają wypłaconą nie później niż do dnia 30 września.

W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach organ będzie miał maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia.

W celu usprawnienia i przyspieszenia procesu przyznawania wyprawki szkolnej zrezygnowano z konieczności wydania i doręczenia decyzji administracyjnej – będą one wydawane jedynie w przypadku odmowy przyznania świadczenia, a także w sprawach nienależnie pobranych świadczeń. Pracownicy będą informować o przyznaniu świadczenia wnioskodawcę na wskazany przez niego adres poczty elektronicznej.

W przypadku, gdy wnioskodawca nie wskaże adresu poczty elektronicznej informację taką będzie można uzyskać osobiście w Dziale Świadczeń Rodzinnych.

 

Informacji o przyznaniu świadczenia organ nie będzie udzielał telefonicznie, ze względu na ochronę danych osobowych.

 

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start”  (Dz.U. z 2018 r. poz. 1061).

 

Wniosek:

Wniosek o 300+ obowiązujący od 1 sierpnia 2019 r.

Załącznik do wniosku

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Czerwiec 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Gmina Koszęcin